What is the price for a gallon of milk in your area ?

Discussion in '2005 Archive' started by ASLANSPAL, Aug 12, 2005.

  1. ASLANSPAL

    ASLANSPAL
    Expand Collapse
    Banned

    Joined:
    Nov 8, 2004
    Messages:
    2,318
    Likes Received:
    0
    [​IMG]

    Fuel Prices and Farmers

    Going down!?

    "Price of milk last year was up fairly high and right now it's starting to go down a little bit," says Ross Snider of Spring Brook Farms.


    I Paid $3.00 for 2% at a Dollar General in
    Northwest Arkansas but I think it has gone up
    again.


    What is everybody else paying and you can be
    specific...skim milk...whole milk..2%milk

    [​IMG]
    either way has it reached udderly outrageous
    prices for you and your family yet. ;)

    [ August 12, 2005, 04:04 PM: Message edited by: ASLANSPAL ]
     
  2. Bro. James Reed

    Bro. James Reed
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Sep 18, 2002
    Messages:
    2,992
    Likes Received:
    0
    I paid $2.49 on Wednesday for skim.
     
  3. prophecynut

    prophecynut
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Nov 23, 2004
    Messages:
    1,263
    Likes Received:
    0
    I paid $3.00 for 1/2 gallon of 2% non homogenized organic milk.
     
  4. NaasPreacher (C4K)

    NaasPreacher (C4K)
    Expand Collapse
    Administrator
    Administrator

    Joined:
    Oct 21, 2003
    Messages:
    26,806
    Likes Received:
    78
    We do well here - store brand whole milk in €1.19 a litre or roughly $2.74 a gallon at today's exchange rate
     
  5. Rocko9

    Rocko9
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Apr 26, 2005
    Messages:
    1,621
    Likes Received:
    0
    Found some very good milk at the local Price Cutters Store, it's like the kind that used to be delivered to your door . Cost for glass bottle deposit -$1.50, Cost for half gallon of farm fresh milk-about $3.00.Mountain Springs Creamory from Marshall Arkansas has won me over as a customer.
     
  6. KenH

    KenH
    Expand Collapse
    Active Member

    Joined:
    May 18, 2002
    Messages:
    32,485
    Likes Received:
    0
    $2.84 for 2% at Wal-Mart on August 7.
     
  7. emeraldctyangel

    emeraldctyangel
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Jun 11, 2005
    Messages:
    737
    Likes Received:
    0
    $7.50 per gallon in local stores of Hawaii. But then again, I do not drink milk and I shop on base (if I bought milk $2.39).
     
  8. donnA

    donnA
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Aug 10, 2000
    Messages:
    23,354
    Likes Received:
    0
    WalMart $2.58, everywhere else over $3.
     
  9. menageriekeeper

    menageriekeeper
    Expand Collapse
    Active Member

    Joined:
    Feb 20, 2004
    Messages:
    7,152
    Likes Received:
    0
    hmpf! You'd think if Wally World could sell milk in other states for less than $3.00 a gallon they could sell it here for less than $3.39 a gallon. :confused: At our store the price is the same no matter the fat content.

    Most of the time, one of the other stores is running a 2/$5 special on milk(lot of Associated Grocers in my area). [​IMG] Good thing too, because this family can go through 3-4 gallons in a week.
     
  10. Brian30755

    Brian30755
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Feb 14, 2005
    Messages:
    550
    Likes Received:
    0
    The problem with buying it at Walmart here is that it goes out-of-date before you get through the check-out line. :( I'd rather pay more somewhere else than stand in line 45 minutes at Walmart.
     
  11. KenH

    KenH
    Expand Collapse
    Active Member

    Joined:
    May 18, 2002
    Messages:
    32,485
    Likes Received:
    0
    I don't think I have ever stood in line at Wal-Mart for 45 minutes. Sounds like yours is either extremely busy or needs more checkout lines.
     
  12. TexasSky

    TexasSky
    Expand Collapse
    Guest

    I paid $3.10 last week.
     
  13. rivers1222

    rivers1222
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Oct 2, 2004
    Messages:
    254
    Likes Received:
    0
    I don't think I have ever stood in line at Wal-Mart for 45 minutes. Sounds like yours is either extremely busy or needs more checkout lines. </font>[/QUOTE]---------------------
    We have plenty of check out lines at our Wally World. About 20 or so. And very efficent cashiers. BOTH OF EM. :D
     
  14. Brian30755

    Brian30755
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Feb 14, 2005
    Messages:
    550
    Likes Received:
    0
    We've got plenty of lines. Problem is, usually only 3 or 4 are open. I've gotten lucky occasionally, but normally any frozen food you have is melted before you get checked out. I hate going there (so I don't very often).
     
  15. StefanM

    StefanM
    Expand Collapse
    Well-Known Member

    Joined:
    Jul 4, 2004
    Messages:
    6,427
    Likes Received:
    72
    $1.74 for a half-gallon of 2% at a local grocery store.
     
  16. WallyGator

    WallyGator
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Apr 21, 2003
    Messages:
    4,180
    Likes Received:
    0
    $3.29/gallon 2% at HEB. Going to check out WalMart Super Store.
     
  17. BroTom64

    BroTom64
    Expand Collapse
    Member

    Joined:
    Oct 25, 2004
    Messages:
    218
    Likes Received:
    4
    Local Store @3.00 for the cheapest brand. Closer to 3.50 for name brand milk.
     
  18. Songbird

    Songbird
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Oct 15, 2004
    Messages:
    2,254
    Likes Received:
    1
    2.98 Walmart brand skim here in NC
     
  19. LorrieGrace

    LorrieGrace
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Jun 28, 2004
    Messages:
    681
    Likes Received:
    0
    $3.49 for Winn Dixie whole milk yesterday.
     
  20. hillclimber

    hillclimber
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Feb 10, 2005
    Messages:
    2,075
    Likes Received:
    0
    We raised our three oldest on pure whole 100% from the cow milk for $.50 a gallon. Sometimes the jars would still be warm when we piched them up. We could make butter, but seldom did. The cream would be 3-4 inches thick at the top of the jar. Those days are gone as the govt. has made it impossible to sell good milk any more. The pastuerized junk we buy now is $3.25 or so here, but a welfare program has it availabe to mothers with small children for free, along with other dairy procucts, I think.
     

Share This Page

Loading...