School Lunches

Discussion in 'Forum for Polls' started by menageriekeeper, Aug 19, 2008.

?

How much are school lunches in your area? Good value?

  1. under $1.50

    2 vote(s)
    12.5%
  2. between $1.50 and $2.50

    5 vote(s)
    31.3%
  3. between $2.50 and $3.50

    5 vote(s)
    31.3%
  4. are you kidding me???? Lunches here are.....

    1 vote(s)
    6.3%
  5. It doesn't matter how much they are, my children won't eat it anyway

    2 vote(s)
    12.5%
  6. I can't pack a lunch for what school lunches cost

    1 vote(s)
    6.3%
  7. Our school serves well prepared, healthy food

    3 vote(s)
    18.8%
  8. I wouldn't feed the food at our school to my dog

    3 vote(s)
    18.8%
Multiple votes are allowed.
  1. menageriekeeper

    menageriekeeper
    Expand Collapse
    Active Member

    Joined:
    Feb 20, 2004
    Messages:
    7,152
    Likes Received:
    0
    On the first day of school, I sent a $20 check to pay for my youngest's lunches. I expected it to last for about 12-13 days at $1.50 a lunch which was last year's price. Got an account statement today and found I had missed the increase in lunch prices. :eek: $1.75 is still not terrible, but it is a significant increase. ($35 a month compared to last years $27)

    Lunches at the high school are up to $2 this year a 25 cent increase.

    So, how much are your school's lunches? At what point are they no longer a good value?
     
  2. FriendofSpurgeon

    FriendofSpurgeon
    Expand Collapse
    Well-Known Member

    Joined:
    Feb 24, 2003
    Messages:
    3,052
    Likes Received:
    35
    Our school lunches are usually pretty good and have a lot of variety -- various salads, soups, sandwiches, burgers/chicken, pizza and main dishes are offered every day. It is a la carte and so the cost is a bit on the high side. Our kids normally bring their meals.

    At the public high school, lunch is $2.50, though the students often grab a slice of pizza or a burger from vendors allowed on school property. My understanding is that the regular food is "gross." One neat thing though: all public school students (elementary, middle, and high) eat breakfast for free if they get there earlier enough in the morning.
     
  3. Joe

    Joe
    Expand Collapse
    Banned

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,521
    Likes Received:
    0
    $4.00 a lunch
     
  4. donnA

    donnA
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Aug 10, 2000
    Messages:
    23,354
    Likes Received:
    0
    This is simlar to what lunches were like a few years ago before mine graduated. But I think they are still under $2. by how much I don't really know.
    No vendors at schools here.
     
  5. Psalm 95

    Psalm 95
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Nov 10, 2006
    Messages:
    243
    Likes Received:
    0
    Sweden is a socialist country and therfore have free lunch in scholl (and high taxes).
     
  6. SaggyWoman

    SaggyWoman
    Expand Collapse
    Administrator
    Administrator

    Joined:
    Dec 15, 2000
    Messages:
    17,933
    Likes Received:
    8
    The day care I used to run served "school" lunches to the Christian School. We sold them for 2.50 or 3.00, and were certainly worth their weight in gold. Best you could have around.
     
  7. David Lamb

    David Lamb
    Expand Collapse
    Active Member

    Joined:
    Sep 14, 2006
    Messages:
    2,982
    Likes Received:
    0
    My children left school years ago, but I understand that school meals in my area cost about £1.70 a day, which a currency conversion site tells me is $3.15
     
  8. menageriekeeper

    menageriekeeper
    Expand Collapse
    Active Member

    Joined:
    Feb 20, 2004
    Messages:
    7,152
    Likes Received:
    0
    Joe, :eek: I guess that's not all that bad considering the cost of living out there. It does remind me why I live in Alabama though!

    So, at what point does it make better economic sense to send a lunch from home?

    Let me add another question: What is a typical menu like at your school?
     
  9. bobbyd

    bobbyd
    Expand Collapse
    New Member

    Joined:
    Dec 15, 2004
    Messages:
    1,468
    Likes Received:
    0
    my kids are at a small private school, so their lunches consist of whatever we pack them.
     
  10. Joe

    Joe
    Expand Collapse
    Banned

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,521
    Likes Received:
    0
    A typical $4 lunch at his high school would be: a slice of pizza, fruit, salad and a milk (chocolate or regular). Other days it may be a hamburger or burritto but with the same theme, fruit, a vegetable & tiny carton of milk.
    There is a salad bar which comes with soup for $4 but you still have to buy a milk, OJ or water for $1 more. He says it tastes bad. He says all the lunches taste pretty bad.

    The lunches are healthier off campus at some of the sandwich shops (fresh organic veges) and the local taco hut where they can get a burritto for less $$ with pure beans, organic and no animal fat. The local restaurants cater to the kids, trying to make lunches healthier. Like offering a slice of vegetarian pizza for $1 and a coke for $1 at the Pizza place.

    We give our son about $150 a month for lunch. So that is a little over $7 a day. I don't know what he does with any leftover money, maybe uses it for gas. I think he treats some of his lady friends to lunch sometimes.

    Governor Schwarzenegger got rid of the junk food in school lunches a few years ago :thumbs:

    They have an hour lunch so the majority of kids go off campus to eat. The school is located right in the middle of town.
     
    #10 Joe, Aug 24, 2008
    Last edited by a moderator: Aug 24, 2008
  11. Joe

    Joe
    Expand Collapse
    Banned

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,521
    Likes Received:
    0
    I forgot to add that it would probably save about $20-25 a month to pack a lunch (w/ a drink) vs. lunch from the school cafeteria.
    About how much do you save in Alabama by bring a lunch to school?
     
  12. menageriekeeper

    menageriekeeper
    Expand Collapse
    Active Member

    Joined:
    Feb 20, 2004
    Messages:
    7,152
    Likes Received:
    0
    That's a good question Joe.

    If'n you pack a "lunchable" you are going to pay more than the cost of the lunch. I don't pack lunchables.

    If I pack a thermos of spagettios, some fruit, a "little debbie" and a drink (in my own container not pre-packaged), I probably save 75 cents or so, at the moment. I'd save more if I baked my own cake/cookie (I'd eat more too. :eek: ).

    PB&J would be even cheaper, but I wouldn't send that every day. But that would save me about $1.25.

    A ham or tuna sandwich would get me somewhere in between.

    I figure like this: generic spagettios are about 55 cents a can here (everyone of my kids can eat and entire can)

    Fruit: 25 cents a serving, less if it's bananas, more if its strawberries or if it is individually packaged (fruit cups and I won't do those often)

    "little Debbie's" are about 25 cents, maybe less, depending on the brand

    drinks would be kool aid or generic soda and the cost would be negilible (kool aid costs about 30 cents per half gallon, soda about 67 cents per 2 liter)
     
  13. FriendofSpurgeon

    FriendofSpurgeon
    Expand Collapse
    Well-Known Member

    Joined:
    Feb 24, 2003
    Messages:
    3,052
    Likes Received:
    35
    With two in high school and average lunches at $5 or so, that's $200 per month total. So whatever we pack (normally sandwiches, chips, breakfast bars, water bottles, etc.) we still come out way ahead by packing lunch for them.
     
  14. Joe

    Joe
    Expand Collapse
    Banned

    Joined:
    Dec 14, 2006
    Messages:
    2,521
    Likes Received:
    0
    This is long, sorry. I was interested in the nutritional content of some of these items. Cherry Kool Aid contains two very dangerous drugs which are dyes. Kids really react to these, especially red #40. Your spaghetti O's appear to contain meth :eek: and/or antifreeze (ethanol) iodine and other drugs.

    I know you said you don't pack pb& j much, but that appears the healthiest thing on your menu.

    The ingredients listed in spaghettio's a product is meth :eek: not surprising- aka methanphetamine ( remember illegal drugs like crank and cocaine? That's it) iodine, antifreeze (ethanol). There are other drugs/poisons listed also. It also contans a ton of "sugars"which you can bet probably includes high fructose corn syrup.

    Hygroscopic substances include sugar, honey, glycerol, ethanol, methanol, sulfuric acid, methamphetamine, iodine[1], many chloride and hydroxide salts, and a variety of other substances. Sodium chloride is not hygroscopic. The hygroscopy of table salt is caused by traces of magnesium chloride or other innocuous impurities.[2]

    Though it is not stated which of these listed above are the exact ingredients, one or all are included. They are very dangerous poisons.

    I would expect the average kid whom ate a whole can of Spaghetti O's to speed up for a while, then bomb. Add mood swings, withdraws, etc...overall it likely or can induce behavor problems in kids which otherwise wouldn't be present.

    Maybe try Campbells Chicken Soup. A little salt. Includes protein with very few calories.

    http://www.campbellwellness.com/product-list.asp?brandCatID=768&brandID=10&productID=11734&catID=347

    SpaghettiOs® Canned Pasta
    SpaghettiO’s® Original
    Nutrition Facts*
    Amount Per Serving (serving size) = 1 cup
    Calories *180
Total Fat *1g
Sat. Fat *0g
Trans Fat *0g
Cholesterol* 5mg
Sodium *630mg
Total Carb. *37g
Dietary Fiber * 3g
    Sugars * 13g
Protein * 6g
    % Daily Values**
    Vitamin A *10%
Vitamin C *0%
Vitamin D *0%
Calcium *2%
Iron *10%
Niacin *15%
Thiamin *10%
Riboflavin *15%
Folic Acid *25%
    * The nutrition information contained in this list of Nutrition Facts is based on our current data. However, because the data may change from time to time, this information may not always be identical to the nutritional label information of products on shelf.
    ** % Daily Values (DV) are based on a 2,000 calorie diet.

    Campbell’s® Condensed Soups
    Chicken NoodleO's® Soup
    Nutrition Facts*
    Amount Per Serving (serving size) = 1/2 cup condensed
    Calories *80
Total Fat *2.5g
Sat. Fat *1g
Trans Fat *0g
Cholesterol* 10mg
Sodium *620mg
Total Carb. *12g
Dietary Fiber * 1g
    Sugars * 2g
Protein * 4g
    % Daily Values**
    Vitamin A *15%
Vitamin C *0%
Calcium *0%
Iron *4%
    * The nutrition information contained in this list of Nutrition Facts is based on our current data. However, because the data may change from time to time, this information may not always be identical to the nutritional label information of products on shelf.
    ** % Daily Values (DV) are based on a 2,000 calorie diet.


    KOOL-AID POWDERED - SOFT DRINK MIX - CHERRY UNSWEETENED
    Ingredients: CITRIC ACID, CALCIUM PHOSPHATE, RED 40, SALT, ARTIFICIAL FLAVOR, ASCORBIC ACID (VITAMIN C), ARTIFICIAL COLOR, BLUE 1.




    Here are some of the things I have, or planned on getting to pack lunches for our foster kids.
    All ingredients have been examined, so I know it's all ok. I am not drugging them or causing them to be hyped up


    All sandwiches should be made w/ whole wheat bread. Kids like Romano whole wheat bread. No white bread, that's awful stuff.


    celery sticks with peanut butter
    Whole Grain Fig Newton bars (cookies)
    Trail Mix, freeze dried pinapple- get from health food sections.
    Wheat thins with chunks of cheddar cheese
    Snack size yogurt packs. -Junk food looking yogurt (like the ones with sprinkles such as Trix (cereal)) are healthy overall. So they pick their favorite kind of snack yogurts
    Apple sauce in little cups, make sure no high fructose sugar is added. Check sugar content. Try to get organic if possible, that usually implies it's also healthier in general
    Bananas, grapes, mellon, any fruit sliced up. Or we buy organic apples already sliced in packages


    Peanut butter and jelly sandwiches (organic peanut butter & jelly only (Simply fruit Jelly is very healthy)
    Tuna Fish sandwiches-Tuna packed IN WATER (not oil) -Use season rice vinegar, poor tiny amount in bowl then poor it back out into the sink. You need only a dab for flavor or it's too strong)
    Egg Salad Sandwiches- Use eggs from the local farmers market or a friend if possible. They taste much better
    Cold slice of pizza, preferably vegetarian because it has loads of veges.

    Could add A very cold V-8 Juice, make it almost freezing cold before you pack it in the morning so it will stay cold for lunch.

    We add the blue ice to the lunch boxes so the sandwiches which contain mayo won't spoil.
     
    #14 Joe, Aug 26, 2008
    Last edited by a moderator: Aug 26, 2008
  15. menageriekeeper

    menageriekeeper
    Expand Collapse
    Active Member

    Joined:
    Feb 20, 2004
    Messages:
    7,152
    Likes Received:
    0
    Okay Joe, back slowly out of the state of California. There is no meth in my child's can of spagettios. There is and I quote " water, tomaot puree (water, tomato paste), enriched macaroni(ingredients for this are listed), and high fructose corn syrup. Everything else is a vitamin, a preservative or a spice. There is no food coloring except for beta carotene which is good for you!

    I amy clean my bathtub with citric acid but I also know that in minute amounts, it is added to many prepared foods, and hey any citrus fruit contains it.

    Food coloring: I had a kid who was allergic certain red and yellow dyes. A kid. Just one out of the three and he was allergic to baby wipes as well. :rolleyes:

    As far as your "healthy" comparisons of soup vs spagettios, you really think it would be better to feed my child less protien, less fiber, twice the cholesterol, twice the fat and many less vitamins all to avoid a few extra carbs/sugars??? Really???? (comparison made from your post above)

    Now lets think about it, Joe. It's not like my kids would actually eat spagettios every day or like they don't like an occasional can of soup (though I would also send a sandwich because the calorie count in soup is not high enough to sustain my children for long). This was a sample lunch in response to your question about what sort of money I could save if I sent their lunch instead of buying. I don't need a lecture on healthy lunches, thank you anyway.

    I've sent about everything on your list at one time or the other except for the celery with peanut butter (my kids would stare at you and then tell you that celery is for guinea pigs) and the wheat thins ("you want me to eat cardboard??).

    I would really like to know why you think meth is in spaghettios......
     
  16. Bible Believing Bill

    Bible Believing Bill
    Expand Collapse
    <img src =/bbb.jpg>

    Joined:
    Jun 27, 2001
    Messages:
    3,761
    Likes Received:
    0
    I have to laugh at this one because I used the same logic on my kids to avoid buying lunchables. Then the school goes and raises prices on lunch and suddenly my argument against lunchables goes out the window.

    We pay $2.70 and elementary school lunch, and $3.10 for a middle school lunch.


    Bill
     
  17. PJ

    PJ
    Expand Collapse
    Active Member

    Joined:
    Feb 20, 2003
    Messages:
    3,952
    Likes Received:
    0
    Our high school lunch raised to $2.75.
     

Share This Page

Loading...